Higienizacja.

W gabinecie stomatologicznym EDENT działa profesjonalny gabinet higieny jamy ustnej. W naszym kraju nie istnieją jeszcze samodzielne gabinety higieny stomatologicznej, pomimo że zawód higienistki stomatologicznej istnieje od ponad stu lat. Większość ludzi ma świadomość funkcjonowania gabinetów wykonujących manicure, pedicure, depilację, usługi kosmetyczne, usługi kosmetologiczne itd… natomiast nie ma wiedzy na temat funkcjonowania na rynku usług, takiej usługi jak higiena stomatologiczna. Zazwyczaj higienistka w gabinecie stomatologicznym wypełnia tylko czas, nie wykorzystany przez lekarza na leczenie. W naszej praktyce mamy osobny gabinet higienizacji.

Proszę wyobrazić sobie taką sytuację: Pacjent gabinetu stomatologicznego, przychodzi z bolącym zębem, obrzękiem policzka, brzydkim zapachem z ust, 5 ubytkami w zębach, od dawna nie uzupełnionym miejscem po usuniętym zębie, połamanym korzeniem, krwawiącymi dziąsłami. Lekarz stomatolog myśli o tym od czego ma zacząć leczenie. Planuje kolejność działań. Zastanawia się nad możliwymi rozwiązaniami ze wszystkich możliwych dziedzin stomatologii…

… mam zaproponować pacjentowi wypełnienie zęba kompozytem? Czy raczej wkład koronowo-korzeniowy i koronę protetyczną? Most czy implant? Leczyć kanałowo i resekcja, czy usunąć zęba i założyć implant? Wskazania – przeciwskazania itd…

Nie za wiele zostaje mu zaangażowania i czasu, aby dobrać odpowiednią do potrzeb pastę do zębów, odpowiednią szczoteczkę. Tworząc kompleksowy plan leczenia, łatwo jest przegapić to, jak ważne jest perfekcyjne usunięcie złogów nazębnych. Dorosły pacjent przychodząc do stomatologa sam potrafi wskazać około 70% problemów stomatologicznych jakie posiada. Dlatego w nowoczesnym gabinecie stomatologicznym nie zaczyna się badania jamy ustnej od wyciągnięcia zgłębnika (mały instrument trzymany w ręce, z zagiętym ostrym końcem, do sprawdzenia jak twardy jest ząb) z szuflady i szukania „dziury w całym” , lecz od oceny koloru zęba, zwłaszcza na powierzchniach gdzie zęby stykają się ze sobą. Współczesna stomatologia zaczyna się w tym miejscu, gdzie nie ma jeszcze ubytku w zębie, czy bólu. Wczesne uszkodzenia zęba da się rozpoznać przez to, że zmienia się jego kolor i przezierność. Nie da się tego dobrze zrobić jeżeli powierzchnia zęba jest pokryta osadem lub kamieniem. Konieczne jest wcześniejsze oczyszczenie powierzchni zębów. Dlatego w naszym gabinecie zabiegi higienizacyjne poprzedzają wizytę u lekarza stomatologa.

W świetle tego jak wiele decyzji ma podjąć lekarz, konieczne jest współpracowanie z profesjonalną higienistką. Od właściwej higieny jamy ustnej zależy powodzenie wykonywanych zabiegów stomatologicznych tak samo podstawowych jak i specjalistycznych.

Profesjonalne zespoły stomatologiczne zdają sobie sprawę z tego, że pacjenci w większości źle myją zęby. Popatrzmy na to w perspektywie codziennego czasu poświęconego zębom. Statystycznie mniej czasu poświęcamy na higienę jamy ustnej rano niż wieczorem. (Statystycznie tylko 30 sekund rano !!!). To oczywiste – poranny pośpiech. PRAWDA ?! Załóżmy, że przeciętnie w ciągu dnia myjemy zęby przez 5-6 minut. Po 10 dniach poświęcimy swoim zębom, tyle czasu ile przeznaczamy na wizytę u stomatologa lub higienistki raz na 6 miesięcy. Jak więc ogromną wagę ma wiedza, którą uzyskamy na takim spotkaniu? Proszę odpowiedzieć sobie samemu. Higienistka poza oczyszczeniem zębów ze złogów, przekazuje informację jak codziennie efektywnie wykorzystać czas mycia zębów. Jak rozwój technologii pomaga nam w utrzymaniu prawidłowej higieny.

Jest to wiedza, którą będziemy wykorzystywali przez kolejne 180 dni lub więcej.

Jeżeli nie dowiemy się tego od higienistki, to tym bardziej nie dowiemy się tego od lekarza, który jest zajęty planowaniem i prowadzeniem kolejnych etapów leczenia. Dobry , profesjonalny zespół do spraw zwalczania chorób jamy ustnej składa się z PACJENTA , LEKARZA i HIGIENISTKI. Jeżeli nie jesteśmy w stanie wciągnąć pacjenta do takiego zespołu, to nie uzyskamy trwałego efektu leczenia. Informacje zdobyte w naszym gabinecie mają uświadomić pacjentowi jak ścisły jest związek pomiędzy próchnica, chorobami dziąseł, chorobami przyzębia, a płytką i kamieniem nazębnym, oraz istnieniem bezpośredniego związku pomiędzy obecnością kamienia nazębnego, a ogólnym stanem zdrowia.

Gabinet Higieny stomatologicznej zajmuje się:
  • Wykonywanie zabiegów – scalingu, piaskowania, lakowania, irygacji, lakierowania, fluoryzacji.
  • Prowadzenie stomatologicznej edukacji zdrowotnej.
  • Wybielanie zębów różnymi metodami.
  • Nauka samodzielnego wykonywania badań diagnostycznych na polecenie lekarza stomatologa.
  • Opieka nad pacjentami w zakresie doradztwa związanego z profilaktyką próchnicy i higieną jamy ustnej. Dobór past, szczoteczek, urządzeń i innych produktów umożliwiających utrzymanie zdrowia jamy ustnej w dobrej kondycji.
  • Prowadzenie wizyt adaptacyjnych dla dzieci.